شاتون را می‌توان یکی از قطعات اصلی و کلیدی خودرو در نظر گرفت که سالم بودن آن بسیار حائز اهمیت است و اگر شکسته شود آسیب‌های بسیاری را به بار می‌آورد. از همین جهت تصمیم داریم در این مقاله در رابطه با تعمیر سیلندر هیوندا شاتون زده، اطلاعات گوناگونی را در اختیارتان قرار دهیم تا با دلایل خرابی، نشانه‌های خرابی و شرایط تعمیر آن آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید تا به هر اطلاعاتی که در رابطه با این موضوع نیاز دارید دسترسی پیدا کنید.

تعمیر سیلندر هیوندا شاتون زده

شاتون در سیستم موتور خودرو و در بخش سیلندر قرار دارد و به طور مداوم تحت فشار و ضربه‌های ناشی از احتراق است. این قطعه نیرویی را که از سمت پیستون می‌آید، دریافت و آن را به میل لنگ می‌رساند. با توجه به کارایی و کاربردهایی که برای این قطعه وجود دارد، جنس آن از فولاد در نظر گرفته شده که از طریق ریخته گری (فورجینگ) ساخته شده و مقاومت به نسبت بالایی در برابر فشار، اصطکاک و حرارت به آن داده است. البته باید گفت این قطعه در جنس‌های دیگری چون آلومینیوم نیز وجود دارد، اما از آنجایی که فولاد جنس بهتری به نظر می‌رسد، در بیشتر مواقع شاهد استفاده از نوع فولادی آن هستیم.

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، وظیفه اصلی این قطعه انتقال نیرو و برقراری ارتباط میان پیستون و میل لنگ است؛ اما برخی از شرایط می‌توانند منجر به آسیب این قطعه شوند که در ادامه به آن‌ها نیز اشاره خواهیم داشت. شما باید از این شرایط مطلع باشید تا از انجام آن‌ها نیز خودداری کنید.

سیلندر شاتون زده

شرایط و عواملی که به آسیب و خرابی شاتون منجر می‌شود

یکی از شایع ترین شرایط که منجر به آسیب دیدن این قطعه می‌شود را می‌توان هرز شدن اتصالات شاتون به پیستون و یا شل شدن پیچ‌های متصل کننده شاتون به میل لنگ در نظر گرفت؛ همچنین توجه داشته باشید که اگر شاتون به خوبی تنظیم نشود، می‌تواند منجر به مشکل شود. علاوه بر این موارد اگر به موتور ماشین فشار زیادی وارد شود، برای مثال احتراق رخ دهد، شاتون کج یا شکسته می‌شود. علاوه بر این موارد، شرایط دیگری چون تصادف و حادثه، استفاده نادرست از دنده معکوس، روغن کاری نامناسب و بی کیفیتی شاتون استفاده شده در خودرو نیز منجر به آسیب و شکسته شدن این قطعه می‌شوند.

یکی از مواردی که به آن اشاره کردیم، روغن کاری نامناسب بود؛ توجه داشته باشید که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر به شاتون که محل قرار گیری آن روی میل لنگ است، روغن مناسب و کافی نرسد، یاتاقان که شاتون را روی میل لنگ نگه می‌دارد با اصطکاک روبرو می‌شود و در این شرایط یاتاقان همراه میل لنگ شروع به چرخش می‌کند؛ این چرخش تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یاتاقان به صورت ناگهانی بر روی میل لنگ قفل کند. این اتفاق از آنجایی که نیروی زیادی را به شاتون وارد می‌کند، سبب شکسته شدن آن از کمر می‌شود.

شکستگی شاتون هیوندا می‌تواند منجر به آسیب‌های گوناگونی چون آسیب دیدگی میل لنگ، آسیب دیدگی تسمه تایم، برخورد سوپاپ‌ها به پیستون، ضربه زدن شاتون آسیب دیده به سیلندر و در نهایت شکستگی و ترک سیلندر هیوندا شود. تعمیر سیلندر هیوندا شاتون زده یکی از تخصص‌های تویوتا فیکسر محسوب می‌شود. این تعمیرگاه می‌تواند سیلندر شاتون زده‌ی خودرو شما را در کوتاه ترین زمان تعمیر کند، بدون آنکه نیازی به تعویض موتور خودرو باشد؛ بنابراین اگر به دنبال شیوه و روشی برای تعمیر سیلندر شاتون زده خود هستید، ما به شما مراجعه به این تعمیرگاه را پیشنهاد می‌دهیم.

شاتون

سیلندرهای به کار رفته برای خودرو هیوندا عموما جنسی از آلومینیوم یا چدن دارند که شرایط تعمیر سیلندر هیوندا شاتون زده برای هر کدام از آن‌ها متفاوت است. برای مثال برای تعمیر سیلندر هیوندا شاتون زده آلومینیومی از دستگاه آرگون و برای تعمیر سیلندر هیوندا شاتون زده چدنی از دستگاه رکتیفایر استفاده می‌شود.

اگر خودروی هیوندا شما با چنین مشکلی روبرو شده است و باید به تعمیر سیلندر شاتون زده آن بپردازید، توصیه ما به شما تویوتا فیکسر است. شما می‌توانید با خیال راحت خودروی خود را به تعمیرکاران متخصص و حرفه‌ای مجتمع تخصصی چهارسوقی بسپارید تا مشکل به وجود آمده را در کوتاه ترین زمان و در بهترین کیفیت انجام دهند.

اگر می خواهید در انتخاب روغن موتور موفق باشید، می توانید از مقاله بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی دیدن کنید.