بهترین روغن موتور

بدون شک موتور هر خود را می‌توان قلب تپنده‌ی آن خودرو دانست و از همین جهت باید اقدامات لازم در جهت نگهداری از آن به خوبی انجام شود. یکی از شیوه‌هایی که می‌توانید با انجام آن از موتور خودرو خود مراقبت کنید، انتخاب بهترین روغن موتور ایرانی و یا انتخاب بهترین روغن موتور خارجی و استفاده از آن‌ها است.

از آنجایی که برای انتخاب روغن موتور خوب باید به نکات متفاوتی چون دمای محیط، گرمای تولیدی موتور و … توجه داشت، ما تصمیم گرفتیم در این مقاله نکاتی را در رابطه با این موضوع ذکر کنیم.

گرانروی روغن موتور

یکی از موضوعاتی که باید در رابطه با انتخاب بهترین روغن موتور ایرانی و یا خارجی به آن توجه شود، میزان گرانروی روغن است.

گرانروی در واقع به مقاومت یک سیال در برابر جاری شدن و حرکت آن گفته می‌شود. روغن‌موتورها تا به حال در انواع مختلف گرانروی وارد بازار شده اند که شما باید متناسب با نوع موتور خودرو خود بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید، گرانروی با دما رابطه عکس دارد و هر چه که میزان دما بالاتر باشد، میزان گرانروی کاهش پیدا می‌کند، یعنی روغن روان تر خواهد بود.

شما باید در زمان انتخاب و تعویض روغن موتور مورد نظر خود به دمایی که موتور در هنگام فعالیت دارد، دقت داشته باشید و بر اساس آن گرانروی روغن را انتخاب کنید، البته روغن‌موتورهایی هستند که میزان گرانروی آن‌ها متغیر است و متناسب با دمای محیط بازه‌ی خود را تغییر می‌دهند.

طبق استاندارد API باشد

از دیگر مواردی که باید در رابطه با انتخاب بهترین روغن موتور ایرانی و بهترین روغن موتور خارجی به آن توجه داشته باشید، این است که روغن موتور انتخابی شما نماد API را داشته باشد.

نماد ذکر شده برای هر دو نوع روغن موتور بنزینی و دیزلی یکسان است، فقط دقت داشته باشید در کنار نماد استاندارد برای روغن‌های بنزینی از حرف S و برای روغن‌های دیزلی از حرف C استفاده می‌کنند.

شاخص پایه

شاخص پایه‌ای که برای هر روغن در نظر گرفته شده است، نشان دهنده‌ی شیوه‌ی تهیه روغن است که این روش‌ها به سه دسته مینرال، نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک تقسیم می‌شوند. شیوه مینرال از اولین شیوه‌های تولید روغن موتور محسوب می‌شود که با استفاده از نفت خام صورت ‌گرفته است.

بعدها با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های گوناگون داشتیم، شاهد تولید بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی با استفاده از شیوه‌های نیمه و تمام سنتتیک که مطلوب تر به نظر می‌رسند نیز بودیم.

وظایف روغن موتور

همانطور که گفته شد، تعویض روغن موتور یکی از شیوه‌هایی محسوب می‌شود که به موتور کمک می‌کند تا فعالیت و کارکرد بهتری داشته باشد.

از جمله وظایفی که روغن موتور بر عهده دارد، می‌توان به مواردی چون کاهش دمای داخلی موتور، ایجاد روان کاری بین قطعات و جلوگیری از اصطکاک و سایش آن‌ها و همچنین جلوگیری از اکسایش قطعات اشاره کرد.

همچنین می توانید از مقاله مربوط به نمایندگی تویوتا دیدن کنید.

خرید بهترین روغن موتور

انتخاب انواع روغن موتور

طبق آنچه در بخش قبل گفته شد، بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی در انواع گوناگونی چون مینرال، نیمه سنتتیک و تمام سنتتیک روانه بازار شده اند که هر کدام را برای شما معرفی خواهیم تا به خوبی با آن‌ها آشنا شوید و در زمان تعویض این روغن، بهترین انتخاب را داشته باشید.

روغن موتور مینرال: از ارزان ترین انواع روغن‌های موتور می‌توان به روغن ‌موتورهای مینرال که بر پایه نفت خام هستند، اشاره داشت. این نوع از روغن موتور برای زمانی مناسب است که شما می‌خواهید خودروی صفر خود را به اصطلاح آب بندی کنید.

روغن موتور نیمه سنتتیک: روغن نیمه سنتتیک را می‌توان یک روغن ترکیبی در نظر گرفت. در تهیه این روغن از هر دو نوع مینرال و تمام سنتتیک استفاده شده که کیفیت مطلوب تری نسبت به روغن‌های معمولی یا مینرال دارد.

از مزیت‌های این روغن می‌توان به محافظت مطلوبی که از اجزای متحرک موتور دارد، اشاره کرد؛ همچنین قیمت آن در مقایسه با تمام سنتتیک کمتر است و یک انتخاب به صرفه به نظر می‌رسد.

روغن موتور تمام سنتتیک: روغن موتور تمام سنتتیک را می‌توان یکی از بهترین روغن موتور ایرانی و خارجی در نظر گرفت که با مواد شیمیایی در آزمایشگاه تولید می‌شود. این روغن یکی از روغن‌هایی محسوب می‌شود که بهترین کیفیت و عملکرد را دارند و استفاده از آن‌ها شما را برای مدتی از تعویض روغن موتور بی نیاز می‌کند.

از مزیت‌های این روغن موتور می‌توان به مواردی چون بهبود بخشیدن عملکرد و توان موتور، محافظت در برابر ساییدگی قطعات، روشن شدن سریع موتور در سرما و به صرفه بودن آن اشاره کرد.

شما برای آنکه بهترین روغن موتور ایرانی یا خارجی را انتخاب کنید، باید شناخت خوبی از مارک‌های این روغن داشته باشید. تنوع برند این محصول در بازار بسیار است؛ هر چند که امروزه در رابطه با بهترین روغن موتور خارجی با محدودیت روبرو شده ایم اما بهترین روغن موتور ایرانی می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

چگونه بهترین روغن موتور را خریداری کنیم؟

برای این که بتوانید خرید بهترین روغن موتور را انجام دهید، می توانید با کارشناسان تویوتا فیکسر تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی ما استفاده کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که در مجتمع تخصصی چهارسوقی می توانید از بهترین و مناسب ترین قیمت ها استفاده کنید. ما در تعمیرگاه تویوتا در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را با کمترین هزینه برای شما همراهان عزیز به ارمغان بیاوریم.